Türk Donanmasına ait İHA’lar Adalar Denizi’nde ‘NAVTEX’ nöbetinde!

  • Türk Deniz Kuvvetleri bağlı İHA platformları Adalar Denizi’nde NAVTEX bölgesinden de görevlerini icra etmeye devam ediyor!

Adalar Denizi’nde kıyıdaş olan ülkelerden envanterinde MALE sınıfı İHA bulunduran ve işleten tek donanma olan Türk Deniz Kuvvetleri, istihbarat, keşif ve gözetleme (İGK) faaliyetlerini bu platformlarla yürütmeye devam ediyor. Yunanistan Donanması ise bahse konu faaliyetleri insanlı hava platformlarıyla gerçekleştirebilmektedir. Oruç Reis araştırma gemisini 21 Temmuz 2020 tarihinden itibaren,Doğu Akdeniz’de yeni bir sismik araştırma faaliyetinde bulunacağı ilgili yayımlanan bir NAVTEX (Denizcilere Duyuru) Yunanistan tarafından sert bir üslupla karşılanmıştı.

 

Özelikle yayımlanan NAVTEX ile Adalar Denizi’nde Yunanistan Donanmasının alarm durumuna geçtiği ifade ediliyor. Personel izinlerinin iptal edildiği ifade edilen Yunanistan Donanmasının bahse konu faaliyetleri icra etmekle sorumlu personeli için bu durum geçerlidir.

 

Güvenlik güçleri personelleri tarafından “Sıkıcı (Dull)” olarak nitelendirilen yani uzun süreli hedef gözetleme vd. görevlerin Adalar Denizi’nde icrası, Türk Donanması tarafından İHA sistemleri ile gerçekleştirilirken Yunan Donanması tarafından insanlı hava araçları kullanmaktadır.
Türk Donanması ise NAVTEX öncesi dönemde de bölgede İHA platformları ile etkin bir şekilde İGK faaliyetlerini yürütmekteydi. NAVTEX sonrasında Türk Donanmasının bölgedeki İGK faaliyetleri personeli herhangi bir risk ortamına sokmadan rutinde de olduğu gibi 7/24 esaslı olarak devam ediyor.

Türk Deniz Kuvvetleri tarafından işletilmekte olan S/İHA platformu (TCB810) bahse konu ilan edilen NAVTEX  bölgesi yakınlarından uçuş faaliyetleri icra etti.

Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından üretilen ANKA tipi S/İHA ile Baykar Savunma tarafından üretilen Bayraktar TB2 S/İHA aktif olarak işletilmektedir.

 

TUSAŞ, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ilk Anka İHA sistemi teslimatını Ekim 2019’da 3 adet olarak gerçekleştirmişti. Elektro optik ve kızılötesi kameralar, Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) gibi faydalı yüklere sahip İHA’lar; gece ve gündüz, kötü hava şartları dahil, keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespit, teşhis, tanımlama ve takip amaçlı, gerçek zamanlı görüntü istihbaratı görevlerini yerine getirmektedir.

 

Deniz Kuvvetleri’nin envanterine giren ilk Bayraktar TB2 İHA sistemleri ise Çanakkale’de konuşlandırılmış ve Adalar Denizi’nde ilk görevine Aralık 2018’de başlamıştı. Türk Deniz Kuvvetleri ANKA ve Bayraktar TB2 İHA sistemlerini Adalar Denizi ile birlikte Doğu Akdeniz’de de aktif olarak kullanmaktadır.

 

Kaynak: https://www.defenceturk.net/turk-donanmasina-ait-ihalar-adalar-denizinde-navtex-nobetinde