02.01.2019 - Çarşamba

Günlük Askeri Gelişmeler bu bölümde paylaşılmaktadır.
Gökyüzü
Moderatör

02.01.2019 - Çarşamba

Mesaj gönderen Gökyüzü » 02 Ocak 2019, 00:23

1-Pkk'nın Umm Adese ve Kırıca civarına yaptığı sızma girişimi engellendi.

2-#Münbiç'in batı bölgelerinde TSK/ÖSO ile PKK'lı teröristler arasında çatışmalar yaşandı.

3-#KuzeyIrak
Türk savaş uçakları Zap bölgesinde bulunan HPG/PKK hedeflerine yönelik hava harekatı gerçekleştirdi.

4-Türk F16' ları Duhok'ta bulunan pkk mevzilerini vurdu.
Resim

5-M110A2 203mm'lik Topçu Obüsü Taburu, #Münbiç cephesine sevk edildi.
Resim

6-Suriye sınırındaki birliklere takviye amacıyla bir süre önce Hatay'a getirilen obüs ve askeri araçlardan oluşan konvoy, Gaziantep yönüne hareket etti.
Resim

Resim

7-ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve beraberindeki heyet yarın Türkiye'ye geliyor. İçişleri Bakanlığında yapılacak olan görüşmede, FETÖ elebaşının iadesi ve Suriye'deki gelişmeler ele alınacak. Heyette FBI yetkilileri de bulunuyor.

8-#Halep'in batısındaki Daret Azze, Ürün el-Kubra ve Han Asel'de Ulusal Kurtuluş Cephesi ile HTŞ arasındaki çatışmalar devam ediyor.

9-Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, bugün saat:16.00 itibariyle Türkiye'ye resmi bir ziyarette bulunacak.

10-Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Tümgeneral Yahya Resul: "Suriye'den çekilecek ABD askerleri Irak merkezi hükümetinin kontrolündeki bölgelere değil Erbil'e geçecek. Belki daha sonra Erbil'den ABD'ye veya başka bölgelere dönecekler."

11-Pkk oluşumunu gizlemek için kurulan sözde Demokratik Suriye güçleri Hacin kasabasında sivil halkın evlerini yağmalıyor.

12-#İsrail merkezli Depka ajansı, #ABD'nin #Münbiç'e Arap gücü göndermek için #Mısır ve #BAE ile görüşmeler yaptığını açıkladı.

13-Güvenlik güçleri #Cerablus'ta yüklü miktarda bozuk ilaç ele geçirdi, ele geçirilen ilaçların terör örgütü YPG/PKK işgali altındaki bölgeden geldiği öğrenildi.

14-Fransa'dan Türkiye'ye gelen ve eylem hazırlığı yapan 2 DEAŞ'lı yakalandı..

Edinilen bilgiye göre, TEM ekipleri, Fransa'dan Türkiye'ye giriş yaptığı Murat Y. ile beraberindeki Fas uyruklu Nadia N.'yi düzenledikleri operasyonla gözaltına aldı.

15-Suriye sınırında bulunan birliklere gönderilen askeri konvoy, Şanlıurfa'ya ulaştı.
Resim
Resim

16-Hakkari merkez ile Çukurca, Şemdinli, Yüksekova ve Derecik ilçeleri sınırındaki 31 bölge terör örgütü pkk'ya yönelik operasyonlar nedeniyle, 15 gün geçerli Özel Güvenlik bölgesi ilan edildi.

17- Suriye sınırındaki birliklere takviye amacıyla gönderilen askeri konvoy Mardin'e ulaştı.

18-Hatay'dan yola çıkan askeri malzeme taşıyan araçlar, Gaziantep'e geldi.
Resim
Resim

19-Ulusal Kurtuluş Cephesi ile HTŞ arasında #Halep'in batısındaki Daret Azze'de yaşanan çatışmalara Milli Ordu'da dahil oldu.
Milli Ordu bileşenleri, HTŞ'ye karşı Daret Azze'ye birlikler sevk etti.

20-Milli Savunma Bakanlığı, Hakkari'de iç güvenlik operasyonuna katılan Mehmetçik'in kar kalınlığının 2 metreyi bulduğu bölgede zor şartlardaki operasyonuna dair fotoğraflarını paylaştı.
Resim
Resim
Resim
Resim

21-Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ”Yunanistan’a bir uyarı yapıyoruz. Sizin bir şımarık çocuğunuz var; Milli Savunma Bakanı’na öyle söylüyorlar ‘Bizim şımarık çocuğumuz’ diyorlar. Şımarık çocuğunuza sahip çıkın da bizim de güvenlik güçlerimizin elinden bir kaza çıkmasın” ifadelerini kullandı.
Resim

22-Suriye'nin kuzeyinde Örgütten kaçan
5 pkk/pyd'li terörist, Türkiye sınırına gelerek Güvenlik Güçlerimize teslim olmuştur.

23-Hasake kuzeyi Tel Temir köyünde
Pkk/Pyd'li 3 terörist örgütün kontrol noktasından firar etti.

24-#İdlib'de TSK'ya yakın gruplar ile HTŞ arasında gerginlik ve çatışma büyüyor.
HTŞ önemli yol kavşağı Daret İzze’yi ele geçirdi.

25-Ulusal Kurtuluş Cephesi'ne bağlı Şükür el Şam,
#HTŞ'nin #Zengi'ye saldırıları sonrası Cebel el Zaviye'deki HTŞ mevzilerine karşı saldırı başlattı.

26-TSK destekli “Ulusal kurtuluş cephesi” ( ÖSO) resmi aciklama yaptı. İdlib’de yaşanan HTŞ saldırılarına karşı destek göndereceğini bildirdi .
Resim

27-TSK , Rasulayn karşısı Ceylanpınar sınır hattına akşam üzeri 20+ tank sevk etti.

28-Milli ordu İdlib’teki Masaran, Cerada ve Marşuri kasabalarını htş/nusradan ele geçirdi.

29-YSK destekli Ulusal Ordu ve terör örgütü pkk/ypg arasında Tel Rıfat güneyi Harbul ve Şeyh İsa'da şiddetli çatışmalar var.

30-TSK ait savaş uçakları #Suriye sınırında uçuş gerçekleştiriyor.

31-Kara Kuvvetleri komutanı Orgeneral Ümit Dündar Mardin 'de birlikleri denetledi.

32-Şanlıurfa sınır hattına intikal eden
TSK Konvoyu💪

33-ABD Başkanı Trump: "Kürtleri korumak istiyoruz ama Suriye'de kalmak istemiyoruz"

34-ABD Başkanı Donald Trump, YPG/PKK'nın Suriye'de İran'a petrol satmasından rahatsız olduklarını ifade etti.

35-Trump:"Suriye'den yıllar önce çıkmış olmamız gerekiyordu. Bizi buraya ben getirmedim. Suriye'den çıkmak istiyorum. Walter Reed Hastanesine gidiyorum ve orada görüyorum ki askerlerimiz acı çekiyor. Ben bunu istemiyorum."