14.01.2019 - Pazartesi

Günlük Askeri Gelişmeler bu bölümde paylaşılmaktadır.
Cevapla
Şamil
Forum Yöneticisi
Mesajlar: 150
Kayıt: 23 Ekim 2018, 12:17
İletişim:

14.01.2019 - Pazartesi

#1

Mesaj gönderen Şamil » 15 Ocak 2019, 11:34

📍1-#SONDAKİKA
ABD Başkanı Donald Trump: "Eğer Türkiye Kürtleri (PKK/YPG) vurursa, Türkleri ekonomik yönden mahvederiz. 20 millik (32 km) güvenli bölge oluşturulabilir. Aynı zamanda Kürtlerin Türkiye’yi provoke etmesini istemiyorum."


📍2-Milli Savunma Bakanlığı (@tcsavunma ), ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye ile ilgili "Kürtler'e saldırırlarsa Türkiye'yi ekonomik olarak mahvedeceğiz" açıklamasına, Başkan Erdoğan'ın 2015 yılında Twitter'da yaptığı paylaşım ile cevap verdi.
Resim


📍3-Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Trump'a tepki: "Stratejik ortaklar Twitter üzerinden konuşmaz."


📍4-Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: [Trump'ın güvenli bölge önerisi" "Biz bunu yıllar önce gündeme getirdik .Güvenli bölge ABD'nin değil, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fikridir."


📍5-Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "İdlib terör yuvası olduysa bunun sorumlusu rejim ve rejimi destekleyen ülkelerdir. "


📍6-Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: [Trump'ın tehdit dili] "Türkiye'yi ekonomik olarak tehdit ederek bir yere varılamaz. Hiçbir tehdide pabuç bırakmayız."


📍7-Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Batı ülkelerine: "Bu YPG'lileri çok seviyorsanız alın ülkelerinize götürün. Zaten yeteri sayıda var."


📍8-Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: "Biz Kürtlerin düşmanı değiliz, tarihte de en çok savunan biz olmuşuzdur, olmaya da devam edeceğiz. Bu terör örgütlerini bir tutarak bir yere varamayız. Avrupa, ABD bu gerçeği bizden çok daha iyi biliyor.


📍9-TSK, Idlip'te ki Türk Gözlem noktalarına, ZPT, Tank ve Beton bloklar sevketti.
Resim

Resim


📍10-TSK, Suriye sınır hattına takviye birlikler göndermeye devam ediyor.
Resim

Resim


📍11-Suriye'de Geberen
Mısır'lı, Tarık El Hasan isimli pkk/pyd'li terörist Cehenneme uğurlandı.
Resim


📍12-Suriye'de 6 terörist daha gömüldü.


📍13-Terör örgütü YPG/PKK, Deyrizor'da ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun yardımıyla Şiife beldesini terör örgütü DEAŞ'tan aldı.


📍14-Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) verilerine göre 2018'de İnsansız Hava Aracı (İHA) pilot sayısı 35 bini, İHA sayısı ise 27 bini geçti. Geçen yıl 7 bin İHA ile 13 bin de İHA pilotu SHGM'ye kaydedilirken, bu alanda rekor bir artış yaşandı.


📍15-#Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ'nün Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki mahrem yapılanmasının deşifresine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında Kayseri merkezli 19 ilde operasyon yapıldı.


📍16-#İdlib Sınırına Askeri Sevkıyat Sürüyor

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından #Suriye sınırındaki birliklere takviye amacıyla gönderilen komando birlikleri ve zırhlı personel taşıyıcılar #Hatay'a geldi.


📍17-Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde PKK'lı teröristler tarafından 3 yıl önce bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda şehit olan polis memuru ve hayatını kaybeden 5 kişi anıldı.


📍18-#Diyarbakır'da sokağa çıkma yasağı

Diyarbakır Valiliği tarafından Lice, Hazro ve Kocaköy ilçelerine bağlı 23 köyde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.


📍19-Altun: Bizim için esas olan ulusal güvenliğimizdir

#ABD Başkanı Trump'ın açıklamalarına tepki gösteren Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Bizim için esas olan ulusal güvenliğimizdir. #Türkiye’nin Kürtlerle hiçbir sorunu yoktur." dedi.


📍20-1 adet daha T129 ATAK helikopteri, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edildi.


📍21-Bu teslimat ile birlikte güvenlik güçlerine teslim edilen TUSAŞ T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri sayısı 46’ya yükseldi.

Cevapla