03.01.2019 - Perşembe

Günlük Askeri Gelişmeler bu bölümde paylaşılmaktadır.
Cevapla
Gökyüzü
Moderatör
Mesajlar: 21
Kayıt: 30 Aralık 2018, 20:24

03.01.2019 - Perşembe

#1

Mesaj gönderen Gökyüzü » 03 Ocak 2019, 00:08

1-#Mare bölgesine sızma girişiminde bulunan PKK'lı teröristler TSK/ÖSO tarafından püskürtüldü.

2-Bu gece #TelRıfat doğusunda TSK destekli Ulusal Ordu ile terör örgütü pkk/ypg arasında yaşanan çatışma.


3-#Hakkari'nin #Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristlere yönelik operasyonda silah ve mühimmat ele geçirildiği bildirildi.
Resim


4-JANDARMA Genel Komutanlığı, #Hakkari kırsalında yapılan operasyonda 3 tanksavar roketinin ele geçirildiğini açıkladı.
Resim5-ABD'li heyet Ankara'da.. Fetö için gelen ve aralarında FBI yetkililerinin de bulunduğu heyet, temaslarını Ankara Adliyesi'nden başladı.

6-Ankara'da Türkiye-Irak zirvesi! Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından resmi törenle karşılandı. İki lider Beştepe'de görüşüyor.


7-Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Irak ile Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantılarını inşallah bu yıl içerisinde kaldığımız yerden devam ettireceğiz."

8-Erdoğan: "Çatışmalardan zarar gören yerlerin imarı başta olmak üzere Irak'taki altyapı ve kalkınma projelerine katkı sağlamaya hazırız."


9-Irak Cumhurbaşkanı Salih: "Türkiye'nin Irak'ta terörden arındırılmış bölgelerin yeniden imarı konusundaki katkılarını bekliyoruz"


10-ABD, Patriot teklifini Türkiye'ye sundu.
ABD heyeti, Patriot sistemleriyle ilgili satış teklifini Ankara'ya iletti. Türkiye, Patriot satışında Rusya'dan S400 alımının iptal edilmesinin ön koşul olmasına karşı çıkıyor.


11-Mardin/Nusaybin sınırında Silahlı
Pkk/Pyd'li 1 terörist Güvenlik Güçlerimize teslim oldu.


12-#İdlip'te Ulusal Ordu dün HTS'ye kaybettiği köylerin tamamına yakınını geri aldı. Operasyon devam ediyor. #Suriye


13-Son 3 ay içerisinde sadece Anadolu Ajansı, "Suriye sınırına askeri sevkiyat" başlıklı 80 haber paylaşımında bulundu. Suriye sınırına çok büyük bir sevkiyat var. TSK'nın özellikle son zamanlarda tank sevkiyatlarında özel tırları kullandığı dikkat çekiyor.
Resim

Resim

Resim

Resim

14-Irak kuzeyi Zap, Metina, Avaşin-Basyan ve Gara bölgelerine 02 Ocak 2019'da düzenlenen hava harekâtları neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edilmiştir.


15-Ulusal Kurtuluş Cephesi #İdlib kırsalındaki Kerâsa, Um el-Seyr ve Nakir köyünü yoğun çatışmalar sonucu HTŞ'den ele geçirdi.


16-TSK, #ÖSO ile birlikte #Suriye'de gerçekleştirdiği Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarının ardından bölgeye dönüşler devam ediyor. 150 Suriyeli daha bugün ülkelerine döndü.


17-Savunma sistemleri alanında ilk lise
​Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile #ASELSAN arasında imzalanan protokol kapsamında ilk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kurulacak.


18-#Ağrı İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince 2018 yılı içerisinde terör örgütleri içerisinde faaliyet gösteren ve çeşitli olaylara karıştıkları tespit edilen 847 şüpheli tutuklandı.


19-#Münbiç bölgesinde TSK/ÖSO ile PKK'lı teröristler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Cevapla