25.01.2019-Cuma

Günlük Askeri Gelişmeler bu bölümde paylaşılmaktadır.
Cevapla
Gökyüzü
Moderatör
Mesajlar: 21
Kayıt: 30 Aralık 2018, 20:24

25.01.2019-Cuma

#1

Mesaj gönderen Gökyüzü » 25 Ocak 2019, 02:39

📍1-Rakka/Ebu Hayef istasyonu yakınlarında,
Kimliği belirsiz kişilerce El bombasıyla düzenlenen saldırıda, bir grup Pkk/Pyd'li terörist Öldürüldü ve yaralandı.


📍2-ABD tüm personelinin Venezüella’yı terk etmelerini istedi.
Elçiliğin açık kalacağı belirtiliyor.


📍3-ABD Dışişleri bakanı Pompeo:
“Venezüella halkı, ülkelerinin politik ve ekonomik krizinden dolayı çok uzun zamandır acı çekmekte. ABD, Venezüella halkına ülkelerini yeniden inşa etme sürecine başlaması için 20 milyon dolardan fazla insani yardımda bulunmaya hazır.”


📍4-Nicolas Maduro, resmi Twitter hesabından:
“Öncelikle kurduğum hükümete destekledikleri için Rusya, Çin ve Türkiye'ye teşekkür ediyorum. Tüm hükümetlere ve halklara teşekkür ediyorum.
Venezuela yalnız değildir!”
Resim


📍5-Venezuela'da kendi başkanlığını ilan eden Guaido,
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'ya mektup yazarak ABD'den İnsani yardım ve kendi hükümetine destek verilmesi konusunda yardım istedi.
Trump Guadio'yu başkan olarak tanıma kararı almıştı.


📍6-Dün gece Rusya’dan Venezuela’ya giden Türk menşeli özel jet, Venezuela’dan ayrıldı.
Resim
Not:Dün gece Rusya’dan Venezuela’ya giden özel jet, ‘Ciner Hava Tas’ kodlu. 22 Ocak’ta İstanbul’dan Rusya’ya gitmiş.


📍7-ABD Dışişleri Bakanlığı, tüm ABD vatandaşlarına Venezuela’yı terk etmeleri konusunda çağırıda bulundu.


📍8-Başkan Erdoğan: "PYD/YPG konusundaki pozisyonumuz da açık ve nettir. Terör örgütü PYD/YPG ile Kürt kardeşlerimizi aynı kefeye koymanın izah edilir hiçbir yanı yoktur."


📍9-Başkan Erdoğan:[ Suriye ile imzalanan Adana Mutakabatı ]
"Bunun Türkiye’nin bölgedeki ağırlığını hissettirebileceği önemli bir anlaşma olduğu kanaatindeyim. Türkiye’yi buraya kim davet etti diyenlere karşı o mutabakatı masaya getirmemiz lazım."


📍10-Başkan Erdoğan: "Suriye'de henüz son düzlüğe girildiğini hissetmiyoruz. Orada halen bayağı iş var diye düşünüyorum.Astana ruhunun canlı tutulması önemli. Suriye'de anayasa komisyonu meselesi var.Bu konuda birileri ipe un seriyor. Birileri biz burada varız, siz yoksunuz havasında"


📍11-Başkan Erdoğan: İdlib, Münbiç ve Fırat'ın doğusunda güvenliği sağlayacak kapasiteye sahibiz.


📍12-Halep’in Kuzeyindeki Türkmen Köyleri ve Yerleşim birimleri.
Resim


📍13-


📍14-Afganistan/Mezarı Şerif'de bulunan FETÖ'ye ait "Afgan-Türk Kız ve Erkek Lisesine" gece 02:30 sularında polis tarafından baskın düzenlendi.Okulda çalışan bir çok FETÖ mensubu Afgan polisi tarafından göz altına alındı.


📍15-TCG GÖKÇEADA; “Deniz Haydutluğu ile Mücadele Harekâtı” kapsamında ve Birleşik Görev Kuvveti-151’e destek görevi maksadıyla bulunduğu Kızıldeniz ve Hint Okyanusu’nda, 21-22 Ocak 2019 tarihleri arasında Cibuti Liman ziyareti icra etmiştir.
Resim


📍16-Başkan Erdoğan: "(Suriye'ye) Bizi birilerinin davet etmesine gerek yok. 1998'de Adana Mutabakatı'nda zaten bunu imza altına aldık."


📍17-Başkan Erdoğan: [Suriye] "Sabrımız sınırsız değildir. Bize verilen sözlerin yerine gelmesini sonsuza kadar bekleyecek değiliz. Güvenli bölge sözünün birkaç ay içinde yerine gelmesini bekliyoruz."


📍18-Erdoğan: "(Adana Mutabakatı) Bu imza Türkiye'nin herhangi bir olumsuz gelişmede o topraklara girmesinin önünü açıyor."


📍19-Erdoğan: "Hiçbir zaman darbecilerle yan yana olmadık ve bundan sonra da olmayacağız, dünyanın neresinde bir darbeci varsa biz onların karşısındayız."


📍20-Venezuela'nın Ankara Büyükelçisi Jose Bracho: "ABD diplomatları 72 saat içinde ülkeyi terk etmezse hükümet yapması gerekeni yapacaktır"


📍21-Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'i kabul etti.


📍22-Akar, ABD'nin terör örgütü YPG/PKK ile ilişkisini sonlandırması ve Münbiç Yol Haritası'nın süratle tamamlanması yönündeki beklentiyi ifade etti.


📍23-Akar'ın Jeffrey ile görüşmesinde, iki ülkenin birlikte çalışarak sorunları çözebileceği yönündeki düşünce ifade edildi.


📍24-Milli Ordu'ya bağlı 1. Kolordu, #Cerablus'ta patlama yapan terör örgütü YPG/PKK hücresini çökertti.


📍25-Milli Savunma Bakanlığından, son bir haftada yurt içi ve yurt dışındaki operasyonlarda 43 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Cevapla